Allen-Bradley Contactor Assembly 100S-C30T14C
No reviews
Product Condition and Packaging: NEW - Custom
Price:
Price Match
🚚 Order within 00:00:00 for shipment on
!
Stock:
In Stock
Carefully Packaged by Our Team
Each item is handpicked and packed with care by our in-house team.
30-Day Return Policy
Shop worry-free with our easy 30-day return policy.
Certified Electrical & Industrial Source
🛡️ Professional Quality & Compliance
Verified Electrical Source Premium Supplier
Description
Allen-Bradley Contactor Assembly 100S-C30T14C Features:
Safety Contactor 100S-C30T14C
  • 30A
  • Line Side
  • 240V 50Hz / 277V 60Hz
  • 3 N.O.
  • 1 N.O. 4 N.C.
Contactor 100-C30KA00
  • 3 Phase
  • Rated 10 HP at 230V
  • Rated 20 HP at 460V.
Auxiliary Contact 100S-F
  • Voltage Rating: 600V AC MAX; @AC-12: 690Vac
  • Amperage Rating: 10Amp
Side Mounted Auxiliary Block 100-S
  • AC-12 690V 10A